Burun Dolgusu

DOLGU UYGULAMALARI  • Seans Sayısı: 1
  • Seans Süresi: 15-30 Dakika
  • Sonuç: 7-10 Gün
  • Anestezi: Lokal

Burun dolgusu nedir?

Burun dolgusu burundaki deformitelerin düzeltilmesi için kullanılan cerrahi olmayan bir estetik uygulamadır. Burun dolgusu medikal rinoplasti, cerrahi olmayan rinoplasti olarak da adlandırılmaktadır. Dolgu öncesinde iyi bir değerlendirme yapılmalı ve hastanın cerrahiye mi yoksa minimal invaziv işlemlerden biri olan dolguya mı uygun olduğu belirlenmelidir.Burun Dolgusu Hakkında Merak Edilenler

Burunda en sık görülen deformiteler nelerdir?

Burun dorsumunun (sırt) şekillendirilmesi, nazal hump(kambur)un kamuflajı, burun kökü (radix) düşüklüğü, gülerken veya istirahatte burun tipi (ucu) düşüklüğü ve tip rotasyonu, kolumella dediğimiz burnun ön kısmında orta hatta destekleyici olarak bulunan dokunun kısa veya geride olması, burnu düzleştirmek, deviasyon veya asimetri düzeltilmesi, semer burun deformitesi, burun-dudak (nazolabial) açısının dar olması, burun yüksekliğinin az olması, burunda sırtında ve kanatlarda asimetri en sık gördüğümüz deformitelerdir. Gülerken burun ucunun aşağı düşmesi de sık rastalanan bir sorundur. Cerrahi sonrası da birçok deformite ortaya çıkabilir. Alar kanatların yüksek olması, kanatların fazl alınması, cerrahi sonrası kıkırdakların kemikten ayrı yerleşmesi, nazal valv fonksiyonunun iyileştirmek, ufak kontör bozuklukları, ikiye bölünmüş tip en sık rastlanılan deformiteler olup, çoğunluğu dolgu uygulaması ile düzeltilebilir.

Burun dolgusunda hangi ürün kullanılabilir?

Burun dolgusunda komplikasyon riskini azaltabilmek için mutlaka eritilebilir dolgularla uygulama yapılması önerilmektedir. Burun dolgusu çapraz bağlı hyaluronik asit içeren dolgularla yapılır. Benim burun dolgusu için en sık tercih ettiğim dolgular Restylane ve Stylage markaları. Burunda su tutma özelliği fazla olan dolguları tercih etmiyoruz. Vycross serisini ödem ihtimali daha yüksek olması nedeni ile burunda çok tercih etmiyorum.

Burun ucu düşüklüğünde ne yapılmalıdır?

Burun ucu düşük olan hastalarda eğer çok büyük ve kemerli bir burnu yoksa burun dolgusu genelde çok uygun bir seçenektir. Dolgu ile kolumella dediğimiz iki burun deliği arasındaki alana ve burun tipine uygun biçimde destek yapılması burun ucunu daha kalkık ve burunu daha oranlı gösterir. Hastaya profilden bakıldığında gülümseme ile burun ucu birçok hastada düşer. Bunun nedeni burnun uç kısmında yer alan depresor septi nasi isimli kastır. Bu kas ağızı çevreleyen orbicularis oris kası ile birleşir. Bu nedenle ağız ile yapılan hareketlerde burunda yeterli destek yok ise burun ucu düşer. Burun ucunun düşmesini engellemek için kolumellaya yapılacak destek yanında bu alana yapılan botulinum toksin uygulaması ile kasın aktivitesi azalır ve mimik ile burun ucu düşüklüğü gelişmesi önlenir.

Burun dolgusu için bir yaş sınırı var mıdır?

Burun dolgusu için bir yaş sınırı olmasa da gelişimi tamalaması açısından 18 yaşın beklenmesini öneririm.

Kemerli buruna burun dolgusu uygulanabilir mi?

Kemerli bir burunda eğer burun kemeri dolgu ile kamufle edilebilecek şekilde çok belirgin değilse dolgu uygulaması yapılabilir. Kemeri çok belirgin olan hastaların cerrahi yaptırması daha uygun olacaktır.

‘Test sürüşü’ burun dolgusu için neyi ifade eder?

Ameliyat birçok hastanın çekindiği bir işlemdir. Başarılı bir burun ameliyatı hastanın kalıcı olarak istediği estetik görüntüye kavuşmasını sağlar. Burun dolgusu ile adeta ‘test sürüşü’ yaparak işlem sonrası sonuçtan memnun kalan hastalar kalıcı hale getirmek için de dolgu uygulamasını tercih edebilirler.

‘Tavşan çizgileri’ burun dolgusu ile düzelir mi?

Burnun her iki yanında ‘çirkin’ olunca çıkan çizgilere verilen isimdir. Tavşan (bunny) çizgileri burnun her iki yanında bulunan kasların aktivitesine bağlı oluşur. Kas aktivitesini kontrol etmek için botulinum toksin uygulaması yapmak dolguya göre daha etkili sonucu sağlar.

Burun dolgusunun etkinlik süresi ne kadardır?

Burun dolgusunun etkinlik süresi kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Ortalama olarak dolguların 6 ayda etkinliği azalmaya başlar. Dolgular hareketli olan alanlarda (dudak, nazolabial gibi) daha hızlı erirken; göreceli az hareketi olan (burun, şakak gibi) alanlarda ise daha uzun etkili olur. Burun bölgesinde benim hastalarımda gördüğüm ortalama 1 yıllık etkinlik diyebilirim. Aslında, neredeyse tamamen eski haline dönmüyor, yıllar geçsede bir kısmı kalıyor diyebilirim.

Burun dolgusu yapılırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Yaklaşık 10 yıldır burun dolgusu uyguluyorum. Burun dolgusu dolgular içinde en çok tecrübe gerektiren alan diyebilirim. Burun bölgesi yüzdeki birden fazla ana arterinin birbiriyle birleşerek anastomoz yaptığı bir alanda yer alıyor. Burun dolgusunda en korkulan komplikasyon bu damarlardan birinin tıkanarak bizim nekroz dediğimiz dokunun oksijenizasyonu ve beslenme bozukluğuna sebep olmasıdır. Nekroza veya herhangi bir komplikasyona neden olmamak için iyi anatomi bilgisi, yavaş enjeksiyon, aspirasyon, doğru ürün seçimi ve tecrübe çok önemlidir.

Burun dolgusunda dikkat edilmesi gerek bir diğer nokta ise yüksek volümde dolgu uygulanmamasıdır. Burun yapı itibariyle sıkışık bir alanan sahiptir. Özellikle burun ucunda yapılan gereksiz fazla enjeksiyonlar burun damarlarının dışarıdan baskıya uğramasına ve bizim ‘neovaskülarizasyon’ dediğimiz yeni damar oluşumu ile sonuçlanan kırmızı görünüme sebep olabilir. Burunda yine özellikle çok belirgin kamburu olan hastalarda düzeltmek için aşırı volüm uygulanmasında burnun büyümesine sebep olabilir.

Uygun kişilerde, kısa sürede, ameliyat olmaksızın, tecrübeli ellerde burun dolgusunu güvenle yaptırabilirsiniz.Doç. Dr. Özlem Köse'ye Sorun

DOKTORUNUZA SORUN
WHATSAPP
ÖNE ÇIKAN UYGULAMALAR
Botulinum Toksini
Masseter Botoksu
INSTAGRAM
Adres:
Akatlar Mahallesi Hare Sokak No:18
34335 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: 0212 270 27 06
WhatsApp: 0530 615 74 17
E-Posta: info@drozlemkose.com


Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.

ÖNE ÇIKAN UYGULAMALAR

Botulinum Toksini

Devamını Oku >>

Masseter Botoksu

Devamını Oku >>

INSTAGRAM
BİZ SİZİ ARAYALIM