MASSETER BOTOKS

CİLT UYGULAMALARI  • Seans Sayısı: 1
  • Seans Süresi: 15-30 Dakika
  • Sonuç: 7-10 Gün
  • Anestezi: Lokal

Masseter botoks

Masseter kasının hipertrofi dediğimiz aşırı çalışmasına bağlı oluşan büyümenin tedavisi amacıyla uygulanır. Masseter kası yerleşim olarak yüzümüzün her iki tarafında alt-arka 1/3 kısımda çene hattının hemen üzerinde yerleşmiştir. Bu kası dişlerinizi sıktığınızda elinizin 2 ve 3. parmakları ile hissedebilirsiniz. Masseter kasının görevi esas olarak çiğneme fonksiyonunu yerine getirmektir. Kasın hacmi oldukça geniştir ve kişiye göre yerleşimi ve büyüklüğü farklılık gösterebilir.


Yüzeyel ve derin kısımlardan oluşmaktadır. Botoks ve Dysport ilaçlarının her iki çeşidi de uygulanabilse de kliniğimizde masseter botoksu için daha çok Allergan firmasının Botoks’u tercih edilmektedir.

Masseter botoksu hangi amaçlarla uygulanır?

Masseter kasının aşırı kullanımına bağlı oluşan diş sıkma ve gıcırdatma (bruksizm) sık karşılaşılan bir problemdir. Diş sıkma sorunu olan kişilerde dişler aşınır, çatlama ve dişlerde kırılma olabilir. Dişlerdeki bu deformasyonlar daha sık diş çürümesine de neden olabilir. Masseter kası çok büyüyen kişilerde diş sıkmayla beraber baş ağrısının artmasına ve migren ataklarının tetiklenmesine katkıda bulunabilir.

Bu kas aynı zamanda migren botoksu uygulama noktalarından bir tanesidir. Diş sıkma, gıcırdatma problemi olan kişilerde, diş sıkmaya bağlı migren ataklarında masseter botoksu uygulaması tedavi amaçlı uygulanmaktadır. Masseter kasının aşırı büyümesi sonrasında yüzün alt kısmı genişler. Kasın hacmi fazla olan kişilerde yüzde daha köşeli ve erkeksi bir görünüm oluşur. Yüzün ince ve narin şekli bozulur. Özellikle sporcular, ağırlık kaldıran kişilerde kasın belirginliği daha da artar.

Her iki cinsiyet açısından da kas hacmi arasında farklılık gözlenebilir. Kadınlarda kas hacmi genelde daha az olsa da kişisel farklılıklar çok fazladır. Yüzün daha ince naif olması istenen durumlarda, yüze V şeklinde bir görünüm kazandırılmak isteniyorsa masseter botoksu uygulaması doğru tercih olacaktır.

Masseter Botoksu Hakkında Merak Edilenler

Masseter botoksu ne kadar sürede bir uygulanır?

Klasik botoks uygulaması 4-6 ayda bir yapılmaktadır. Ancak masseter kasının büyüklüğü kişiye göre değişkenlik gösterir ve tekrarlayan uygulamalar ile seans aralığı açılır, zamanla daha az sıklıkta masseter botoksu uygulaması gerekir.

İşlem ağrılı mıdır?

Masseter botoksu uygulaması lokal anestezik krem ve buzla soğutma sonrasında uygulanmaktadır. İşlem anestezi sonrası rahatça uygulanır ve ağrılı değildir. Kasın derin ve yüzeyel kısımları için doktor tarafından uygun görülen çok ince uçlu enjektörlerle enjeksiyon yapılır.

Nasıl uygulanır?

Masseter botoksunun doğru şekilde uygulanabilmesi için masseter kasının doğru lokasyonunun belirlenmesi büyük önem taşımaktadır. Doğru uygulama ve istenmeyen sonuçların olmaması için hastanın yüzünün çok iyi analiz edilmesi ve işlemin tecrübeli ellerde yapılması gerekmektedir.

Kimlere masseter botoksu uygulaması yapılabilir?

Masseter botoks uygulaması için bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Masseter kasının hipertrofisine bağlı alt yüzü büyük kişlerde yüzü inceltme için yapılabileceği gibi, dış sıkma-gıcırdatma problemi olanlarda tedavi amaçlı da uygulanabilir. Masseter kası bazı hastalarda tek taraflı büyür ve asimetriye sebep olur. Masseter kasının tek taraflı büyümesine bağlı oluşan yüzdeki asimetrinin giderilmesinde de botoks uygulaması uygun tedavi seçeneğidir.

Kimlere masseter botoksu uygulaması yapılmamalıdır?

Yaşla birlikte yüzde elastikiyet kaybı ve buna bağlı bağ dokusunda gevşeme, ciltte sarkma oluşur. Masseter kasının bulunduğu çenenin arka kısmı yüze hacim kazandırır. Bazı hastalarda bu kasın büyük olması yüzde lifting sağlar. Doğru analiz yapılmayan, yüzünde sarkma problemi olan kişilere masseter botoksu uygulaması yapıldığında sarkma problemi daha belirgin hale gelebilir. Yaşlı ve sarkık yüzü olan kişilerde iyi bir değerlendirme yapılması gereklidir.

Masseter botoksu uygulamasının yan etkileri nelerdir?

Masseter botoksu uygulamasının yüzde sarkmayı arttırabileceğini belirtmiştik. Uygulama yapılırken kasın derinliği, hacmi, yerleşimi iyi belirlenmezse gülme kaslarının etkilenmesine ve asimetrik gülüşe neden olabilir. Masseter botoksu uygulaması tecrübe gerektiren bir uygulamadır.Doç. Dr. Özlem Köse'ye Sorun

DOKTORUNUZA SORUN
WHATSAPP
ÖNE ÇIKAN UYGULAMALAR
Botulinum Toksini
Masseter Botoksu
INSTAGRAM
Adres:
Akatlar Mahallesi Hare Sokak No:18
34335 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: 0212 270 27 06
WhatsApp: 0530 594 43 40
E-Posta: info@drozlemkose.com


Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.

ÖNE ÇIKAN UYGULAMALAR

Botulinum Toksini

Devamını Oku >>

Masseter Botoksu

Devamını Oku >>

INSTAGRAM
BİZ SİZİ ARAYALIM