YÜZ BOTOKSU

CİLT UYGULAMALARI  • Seans Sayısı: 1
  • İşlem Süresi: 15-30 dk
  • Sonuç: 7-10 Gün
  • Etkinlik Süresi: 4-6 Ay
  • Anestezi: Lokal

Yüz botoksu

Yüz botoksu kliniğimizde yaptığımız dermokozmetik uygulamalar içinde en sık uygulanan estetik işlemdir. Yüz botoksu denildiğinde kastedilen bölgeler esas olarak alın, kaş arası ve kazayağı bölgeleridir.


Alın çizgileri frontal kasın aktivitesi ile kaşlar kaldırıldığında oluşur. Kaş arası çizgileri glabellar kompleks dediğimiz 3 farklı kasın kasılması ve kızma mimiği ile belirginleşen çizgilerdir. Kaz ayakları ise esas olarak gülme ile oluşan mimik çizgileridir. Bu üç bölgeye yapılan botox uygulamasına yüz botoksu uygulaması adını veriyoruz.

Botox nedir?

Botox ilaç statüsündedir ve kullanımı yasal olarak hekimler tarafından yapılmaktadır. Clostridium botulinum adlı bakterinin toksini olan nörotoksin-A ilacın içeriğini oluşturur. İlaç soğuk zincir ile saklanmaktadır. Sulandırılarak hazırlanır ve hazırlandıktan sonra kısa süre içinde uygulanmazsa ilacın etkinliği azalır. Migren, aşırı terleme (hiperhidrozis), mide botoksu, idrar kaçırma-sık idrara çıkma, diş sıkma-gıcırdatma (bruksizm) ve serebral palsi gibi birçok hastalığın tedavisinde hekimler tarafından farklı endikasyonlarda uygulanmaktadır.

Yüz botoksu dışında estetik amaçlı uygulama alanları çok geniştir ve diğer uygulama alanlarının başında masseter, boyun ve dekolte botoksu gelir.

Yüz Botoksu Hakkında Merak Edilenler

Botox ilacının çeşitleri nelerdir?

Türkiye’de yasal olarak kullanılan iki farklı form vardır. Onabotulinum toksin içeren Botox ve Abobotulinum toksin içeren Dysport formlarının her ikisi de gerekli görülen endikasyona göre kliniğimizde uygulanmaktadır.

Statik çizgi dinamik çizgi ayrımı nasıl yapılır?

Statik çizgiler herhangi bir mimik yapmadığımızda da yüzümüzde mevcut olan çizgilerdir. Çoğunlukla yaşlandıkça dinamik, hareket ile oluşan çizgiler yerleşir ve statik hal alır. Genetik yatkınlığı olan kişilerde ve yapısal olarak kırışıklığa eğilimi olanlarda botoks uygulaması ertelenir ve geç başlanırsa çizgiler yerleşir ve statik bir hal alır. Botoks işlemine erken dönemde çizgiler ilk başladığında yapılırsa ilerlemenin önüne geçilir ve kırışıklıklar artmaz, derinleşmez. Botoks ilaç statüsünde olduğu için bebekler de dâhil olmak üzere farklı endikasyonlarda tedavi amaçlı birçok hastalıkta yaş sınırı olmaksızın kullanılmaktadır. Botoks için ortalama başlangıç yaşı 28-35 olsa da bu karar tamamen hastanın ihtiyacına göre ve çizgiler derinleşmeden verilmelidir.

Yüzde hangi bölgelere ve nasıl uygulanır?

Yüz botoksu uygulamasında alın, kaş arası ve kaz ayakları esas olarak botoksun uygulandığı alanlardır. Bu uygulama alanları her hastada değişiklik gösterir. Uygulamanın estetik olarak güzel bir sonucu olması için kaslar mimik halindeyken incelenmeli ve tümüyle kişiye özel uygulama yapılmalıdır. Bir kişinin yüzünün her iki tarafı bile tümüyle simetrik değildir ve aynı kişide iki taraf arasında bile botoks noktaları değişkenlik gösterir. Yatılan tarafta yastık çizgilerine bağlı dikey çizgiler de olabilir. Alındaki yatay çizgiler botokstan fayda görürken dikey çizgiler için çoğunlukla dolgu uygulaması da gerekir.

Botoksun yapıldığı bu üç alan dışında gerekli görüldüğünde tavşan çizgileri (bunny lines), dudak üstü sigara çizgileri, çenede portakal kabuğu görünümünün giderilmesi, burun ucu kaldırılması, burun kanatlarının daraltılması ve kaşın iç kısmının yükseltilmesi için de kullanılmaktadır.

Botoks uygulaması çok ince uca sahip olan 0,5 ml’lik özel insülin enjektörleri ile lokal anestezik ile uyuşturma sonrasında yapılır. Bu enjektörler çok ince uca sahip olduğu için acı, ağrı hissi minimaldir. Buz uygulaması işlemin konforunu daha da arttırır. İşlemden sonra yüzde herhangi bir kızarıklık veya iz kalmaz.

Etkisi ne kadar sürer?

İlacın etkisi 3. günde başlar. 7-10 gün içinde tümüyle işlem etkisini gösterir. Yüzde aydınlık ve doğal bir görünüm olur. Cilt pürüzsüzleşir ve belirgin olan çizgiler kaybolur. Kısacası yüzünüze bir güzellik gelir.

Botoks uygulamasının etkinliği kişisel özelliklere göre değişkenlik gösterse de ortalama 4-6 ay arasında sürmektedir. Sıcak duş ve sauna ilacın etkisini azaltmaktadır. Spor ise kasları çalıştırarak botoksunuzun daha çabuk geçmesine neden olabilir. Botoks işlemini düzenli olarak yaptıranlarda çizgilerin derinliğinin azaldığı gösterilmiştir.

Hastaların en büyük endişelerinden bir tanesi acaba yaptırmadığımda yüzüm sarkar veya daha kötü bir görünüm alır mı endişesidir. Düzenli botoks yaptıran ve yaptırmayanlar karşılaştırıldığında botoksa ara verilse bile düzenli olarak yaptıranlarda kırışıklıkların daha az olduğu ve uzun dönemde çizgilerin derinlik ve boyutunun hiç yaptırmayanlara göre daha yüzeysel olduğu tespit edilmiştir

Botox uygulaması sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Botoks farklı kaslar hedef alınarak yapılan bir uygulamadır. Erken dönemde ilaç yerleşene kadar istenilen bölgede kalması için dik pozisyonda kalınması, başın öne doğru eğilmemesi ve egzersiz yapılmaması önemlidir. Uygulama sonrası erken dönemde iğne yerleri kapanana kadar bu bölgelere ellerin fazla götürülmemesine dikkat edilmelidir. Sıcağın ilacın etkisini azaltması nedeniyle 1 gün duş alınmaması ve sıcak uygulamalardan kaçınılmasını öneriyoruz.

Oyuncu botoksu nedir?

Oyuncu botoksu mimiklerin kullanılabildiği, tümüyle donuk bir ifadenin olmadığı ve doğal bir görünümün sağlandığı botoksa verilen isimdir. Çoğunlukla hastalarımız botokslu olduklarının anlaşılmasını istemez. Donuk ve mimiksiz bir ifade değil; amacımız doğal, fresh ve yüzde sağlıklı-dinlenmiş bir ifade sağlayabilmektir. Oyuncu ve ekran karşısındaki kişilerde doğal olmayan kaş kalkması, gülünce sabitlenmiş yanaklar, köşeli ve kalkık kaşlar en istenmeyen durumlardır. Bu istenmeyen sonuçların olmaması için botoksun tecrübeli ve güvenilir ellerde, bu işin uzmanı olan hekimler tarafından yapılması gerekmektedir.

Botoks ile dolgunun farkı nedir?

Hastalarımız 1 kez botoks yaptırdıklarında bu iki işlem arasındaki farkı gayet iyi öğrenmiş ve tecrübelenmiş oluyorlar. Hiç bilmeyenler için anlatmak gerekirse botoks mimik kaslarının oluşturduğu çizgiler için yapılan bir ilaç enjeksiyonu iken dolgu statik bazen de dinamik çizgiler için yaptığımız çoğunlukla hacim sağlayan hyaluronik asit içeren jel uygulamasıdır.

Tek bölge botoksu nedir?

Tek bölge botoksu kaş arası, alın ya da kaz ayakları denilen 3 bölgeden sadece bir tanesine yapılan işlemdir. Yüz kasları birbiriyle sinerji ve bağlantı içinde çalışması nedeniyle tek bölge botoksunu seçilmiş hastalarda ve daha çok gençlerde uygulamak daha uygundur.

Botoksum neden tutmuyor?

Botoksun tutmamasını esas olarak hiç etki etmemesi ve etkisinin çabuk geçmesi olmak üzere ikiye ayırmak gerekmektedir. Botoksun etki etmemesinin nedeni dolaşımda olan botoks ilacına karşı gelişmiş antikorlardır. Bu antikorlar ilacın kendi antijenine bağlanır ve ilacı nötralize ederek etkinliğin ortadan kalkmasına neden olur. Onabotulinum toksine karşı antikor gelişen kişilerde diğer bir etken madde olan abobotulinum toksin uygulanması daha doğru olur.

Bazı hastalarda ilacın her iki formuna da antikor geliştiğinde diğer bir form olan Xeomin adlı nörotoksin ilacı kullanılabilir. Amerika’da onaylı olan bu ilaç henüz Türkiye’ye gelmemiştir. Tüm nörotoksin formlarına karşı antikor gelişen ve botoks uygulamasından sonuç alınamayan hastalar da literatürde bildirilmiştir. İlacın etki edip kısa sürede etkisiz hale gelmesinin nedeni ise hastaya bağlı faktörlerden olabileceği gibi uygulama veya ilacın kullanım ve saklama koşullarına uyulmaması sebebiyle olabilir.

Uygulama sırasında ilacın fazla sulandırılması veya düşük doz uygulanması, yanlış bölgelere yapılan eksik uygulamalar etkinliğin kısa sürmesinin başlıca nedenleri olabilir. Botoksunuzun etkisi 4 aydan kısa sürüyorsa bunu hekiminizle konuşarak sizin için en doğru olan uygulama şekli ve ilaç formunu saptamanız gerekmektedir. Uygulamanın tümüyle kişiye özel düzenlenmesi bu noktada fark yaratır. Hiç kimsenin botoks noktaları aynı olmadığı gibi aynı kişinin yüzünün iki tarafındaki uygulama alanlarının bile çoğu insanda simetrik olmadığını hatırlatalım.

Dysport mu yoksa Botox mu yaptırayım?

Doğal bir görünüm amaçlanıyor ise, ilk botoks ise, genç hasta ise, masseter ve boyun botoksu ise botox daha çok tercih ediyoruz. Daha uzun etki, daha az mimik, erkek botoksu ve yüksek kas aktivitesi varsa daha çok dysport tercih ediyoruz.

Kaş kalkmaması ve doğal görünümde botoksa uygulaması için yapılması gerekenler nelerdir?

Kesinlikle mimikler yaptırılarak iyi bir analiz. Analiz sonrası noktaların bir kalem yardımıyla işaretlenmesi ve belirlenen bölgelere istenen dozda hazırlanmış kişiye özel botoks uygulaması ile harika, yüz güldürücü sonuçlar elde ediyoruz. Kaş kalkması frontal kasın hiperaktivitesine bağlı yanlış veya eksik yapılan botoks nedeniyle oluyor, doğru noktalara yapılan rötuş ile düzelebilen geçici bir durumdur.

Botoksu ne zaman dolgu ile kombine edelim?

Çizgiler derinleşip statik hal aldığında yani yerleştiğinde dolgu uygulaması yapılması da gereklidir. Size dolgu gerekip gerekmediğini şu şekilde anlayabilirsiniz. Mimik yapmadığınızda da çizgileriniz varsa o zaman dolgu işlemi de ilave edilmesi gereklidir. En doğru analizi doktorunuzla konuşup birlikte değerlendirerek yapabilirsiniz.

Botoks sonrası görülen yan etkiler nelerdir?

Botoks yapılan bölgede hassasiyet, kızarıklık, acı, ağrı hissi olabilir. Bu gibi şikâyetler 1-2 gün içinde düzelir. Botoks sonrası en korkulan komplikasyon kapak düşmesidir ve yanlış uygulama ya da ilacın baş aşağı hareket vb. nedeniyle kapağı kaldıran kaslara kayması ile oluşur. Böyle bir durumda doktorunuzdan en doğru bilgiyi alabilirsiniz. Geçici bir durumdur, emin ellerde neredeyse hiç olmaz. Tecrübeli hekimler tarafından yapılan uygulamalar komplikasyonları azaltır, başarıyı arttırır.

Çok severek ve en sık yaptığım estetik uygulama olan yüz botoksu ile doğal ve daha genç bir görünüme kavuşabilirsiniz.Doç. Dr. Özlem Köse'ye Sorun

DOKTORUNUZA SORUN
WHATSAPP
ÖNE ÇIKAN UYGULAMALAR
Botulinum Toksini
Masseter Botoksu
INSTAGRAM
Adres:
Akatlar Mahallesi Hare Sokak No:18
34335 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: 0212 270 27 06
WhatsApp: 0530 615 74 17
E-Posta: info@drozlemkose.com


Copyright © 2021 Tüm Hakları Saklıdır.

ÖNE ÇIKAN UYGULAMALAR

Botulinum Toksini

Devamını Oku >>

Masseter Botoksu

Devamını Oku >>

INSTAGRAM
BİZ SİZİ ARAYALIM